Vsaka podobnost z resničnimi osebami je popolnoma naključna
Mojca Širok, publicistka in novinarka RTV Slovenija, je bila trinajst let dopisnica iz Italije in Vatikana, sedaj živi in dela v Bruslju. Na začetku svoje novinarske poti je za Mladino poročala o domnevnem pranju denarja sicilijanske mafije v posojilnicah slovenskih igralnic. K tej nikoli do konca raziskani temi se vrača z romanom Evidenca. V svojem literarnem prvencu Pogodba, za katerega je dobila nagrado modra ptica 2018, nas je popeljala v osrčje mafijskega dogajanja v Italiji, v njegovem nadaljevanju pa prepleta italijansko podzemlje s slovenskim. Obe knjigi sta del trilogije Rim–Ljubljana–Bruselj. Je tudi avtorica publicističnih knjig Zadnji rimski cesar, Oblast brez obraza in Od Benedikta do Frančiška.
Upam, da ne samo tam. Upam, da zdaj živijo tudi med bralci. Če me pa sprašujete, če so literarizirana kopija kakšne resnične osebe, vas moram res razočarati. Nobene resnične osebe v knjigi ni, so pa vse izmišljene osebe sestavljene iz različnih resničnih oseb.
Tega še nisem prav zares do konca naštudirala. Ker je spogledovanje z resnico tako mamljivo, včasih te prav srbijo prsti, da bi bil bolj direkten, ampak v čem je potem smisel? To je roman, ne pamflet. Resnično življenje je navdih zanj, nato se mora umakniti in dati prostor domišljiji. Bralca peljati nekam, kjer še ni bil, a mu je hkrati vse domače. Mu je blizu, četudi mu je tuje.
Najraje imam pisatelje, ki mi pripovedujejo o nečem, kar mi je popolna neznanka, a imam iz njihovega pripovedovanja občutek, kot da je bilo od nekdaj z mano, kot da sem bila tudi jaz že tam, samo opazila tega nisem. Tiste pripovedi, tista pisanja, ko si rečeš, saj res, poglej si no, seveda, tako je to, saj drugače tudi ne more biti.
Nedvomno. Glavna junakinja bi bila novinarka, ki piše kriminalni roman o pandemiji, a jo najdejo zadavljeno, v prtljažniku njenega avta pa tri škatle cepiva znanega proizvajalca, za katerega se izkaže, da je ponarejeno, saj ni cepivo, ampak navadna fiziološka voda. Kdo je to storil? Zakaj? Predvsem pa, zakaj je morala umreti zala novinarka? In še bolj pomembno, je imela tudi ona kaj zraven pri tej prevari?
Toliko za začetek. Bo pa to roman, ki ga bo napisal nekdo drug, meni se v tem trenutku res ne da še v izmišljenem svetu tičati v tej morasti zgodbi.
Napisati roman, ki bo zaokrožil zgodbo prvih dveh, ki se bo dogajal v Belgiji in ki bo bralcem vsaj toliko všeč, kot sta jim bila prva dva. To je načrt, če se bo uresničil, bomo pa še videli.